TUKY a RAKOVINA
26. 3. 2007
To, že obezita je nežádoucí a našemu zdraví neprospívá, dobře víme. Kila navíc ohrožují kardiovaskulární systém, nadváha zatěžuje kosti a klouby a má celkově negativní dopad na organismus.
Rakovina prsu a obezita
Nadváha je výstražným znamením toho, že pokud rapidně nezměníte svůj životní styl, propracujete se brzy až k obezitě, která s sebou nese mnoho zdravotních rizik. V jedné věci je velmi zrádná – obezita nebolí. Nic vás nevaruje a ve chvíli, kdy se projeví první potíže, může už být na léčbu nejvyšší čas!
Vědecké výzkumy například prokázaly souvislost s vysokým množstvím tělesného tuku a karcinomem prsu – bylo zjištěno, že rakovinou trpí častěji ženy, kterým prudce stoupla hmotnost v období po prvním těhotenství, ve věku mezi třiceti až padesáti lety nebo po menopauze. Přitom právě ve věku mezi 30 – 39 lety podle statistik ženy nejvíce přibírají na váze.
Těhotenství a obezita
Ženy, které svou postavu a od ní se odvíjející zdravotní rizika neřeší, i když se jejich hmotnost pohybuje na hranici nadváhy a obezity, se možná přeci jen pokusí o zlepšení životosprávy v období těhotenství. Jestliže máte více než pár kilogramů navíc a rozhodnete se otěhotnět, vystavujete se zvýšenému riziku vzniku cukrovky a od ní se odvíjejících závažných komplikací.
Výrazná nadváha nebo obezita matky ale má negativní účinek i na dítě. Pokud není vaše životospráva a váha ideální, měla byste s nápravou začít co nejdříve před otěhotněním. Nezáleží totiž jen na tom, kolik budete vážit v těhotenství, ale také na tom, kolik jste vážila už před početím. Výsledky studie vědců z Ohio State University, které byly publikované v odborném časopise Pediatrics, prokázaly, že děti žen, jež trpěly ještě před početím obezitou, k ní mají rovněž sklony. Kromě obezity se dědí také společné stravovací návyky, což je pro dítě rovněž nebezpečné.
Máte sklony k nadváze? Hlídáte si nějak svá kila?
Zdroj: www.fitnet.eu