Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plavání

25. 10. 2006
Jenže ouha! Příroda je někdy krutě spravedlivá. Za fyzickou aktivitu, která vás v horku spíš baví, než namáhá (a při které se vůbec nezpotíte), vás odmění mnohem méně spálenými kaloriemi, než při většině jiných sportů. Můžete vůbec hubnout díky plavání?
 
Se spalováním žádná sláva
Jestli vám jde hlavně o to, aby ručička váhy šla urychleně dolů, máme špatné zprávy. Při plavání skutečně spálíte mnohem méně tuku, než kdybyste stejný čas věnovala třeba aerobiku nebo tenisu. Zásadní problémy jsou dva. Jednak plavete (pokud si zrovna neužíváte v termálních lázních) ve vodě podstatně chladnější, než je vaše tělesná teplota a pro spalování zrádných kalorií i rýsování svalů je potřeba naopak tělo trochu zahřát, ne ho neustále ochlazovat. To, že si nemůžete pomoci vylučováním potu, vás v nevhodných podmínkách ještě víc konzervuje. Pomohl by vám snad jen neopren – ale v něm asi těžko budete na koupališti pod slunečníkem popíjet koktejly.
 
Dávejte si poctivě do těla!
Druhý zádrhel spočívá v tom, že při plavání máte spíš než u jiných sportů tendenci stávkovat. Po hladině se v pohodě budete posunovat i při minimální námaze. Nemluvě o tom, když se občas vyvalíte na matračku, nebo jen tak splýváte na zádech. Jestli chcete skutečně dělat něco pro svoje tělo v relativně příjemných podmínkách, musíte při plavání pořádně zabrat! Síly vám hned tak nedojdou, tak přidejte na rychlosti. Plavejte buď kraula, nebo alespoň každé tempo dokonale vykružte s naprosto zpevněným tělem (když dáváte nohy k sobě, musíte cítit napjatý zadek). Nepočítejte ani tak vzdálenost, jako spíš čas. Ve vodě byste měla vydržet alespoň 15-20 minut a celou tu dobu poctivě makat. To je recept ke krásně vypracovanému tělu, kterým se pyšní profesionální plavci.
 
Bazénu se nevzdávejte!
I když ale plavání nepatří k brutálním spalovačům vašich špeků, rozhodně na něj nesmíte zanevřít! Jestli myslíte hubnutí nebo jen udržování kondice skutečně vážně, klíčová je právě vyváženost. Proto je ideální, když jeden den zvládnete horskou túru na kole a druhou uvolníte a protáhnete tělo v bazénu. A závěrečný bod pro vodní radovánky navíc – cokoli vás baví, se počítá dvojnásob. Šťastný úsměv vás totiž dělá krásnější bleskově!
 
 

Autor: Lena Nevis