Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kolečkové brusle

25. 10. 2006
Je padat a padat
Říkáte si, že padat snad umíte a že vás tady nemáme poučovat o kravinách? No, když si to ploužíte thajským tempem po chodníku, hrozí vám tak maximálně odřenina. Podstatně horší úraz vás ale může potkat, pokud se řítíte plus mínus padesátkou a hlava neví, co dělá noha. A protože noha většinou čeká na pokyn z hlavy, kterážto v danou situaci neví a nemůže dávat pokyny, můžete to díky téhle havárii systému vcelku šeredně odskákat. Ale od začátku...
 
Vybavení bruslaře
Úplní začátečníci dělají nejčastější chybu, že padají dozadu a podle odborníků by měli raději jezdit s hůlkami. Nezbytností jsou chrániče loktů, kolenou, zápěstí a helma na hlavě. Hodit se budou i rukavice.
 
Kupujeme brusle
Chystáte se na nákup tohoto sportovního náčiní? Pak si zapište tyto informace: rozhodující je u bruslí cena, čím dražší brusle, tím kvalitnější ložiska a tím lepší jízda. Pokud jsou ložiska kvalitní, kolečka se lépe točí a déle vydrží.
 
U koleček rozhoduje jejich tvrdost. Zase platí, že čím tvrdší, tím lepší. Jednak se tak rychle neojedou, ale jezdí rychle, skoro sama a co je důležité, nebudou vás bolet nohy. Ale i tvrdá kolečka se jednou ošoupou, takže je budete muset vyměnit. A to tak, že je otočíte o 180 stupňů a vyměníte první kolečko za třetí a druhé za čtvrté.
 
Také záleží na tom, jak na bruslích chcete jezdit. Pokud rychle, podívejte se na brusle s velkými kolečky a mělo by jich být na oné kolečkové liště pět. Pokud chcete provádět všelijaké frajeřinky, jako skoky a piruety, měla by být kolečka mála v provedení po čtyřech.
 
Co se údržby týče, nepromazávejte ložiska silikonovými oleji, nejlepší je vazelína, vyhýbejte se vodě, prachu a polním cestám. Jinak si odrovnáte rychleji ložiska. Důležitou součástí by měla být i brzda.
 
Pozor, padám!
Divila byste se, ale pádovou techniku vyučují specializovaná centra, například v Akademik sport centru Univerzity Palackého v Olomouci. Výcviky tam prý začínají na žíněnkách a bruslaři se učí pád do kutálení. Nejvíce si totiž člověk ublíží, když se natáhne a jde přímo natvrdo proti překážce. Pádu je prostě lepší se nevzpírat, padnout raději dřív, jinak si zlomíte ruce.
 
Důmyslná technika
Mohou vás rozhodit docela malé kamínky, případně vás do úzkých zatlačí jiné okolnosti. V takových případech byste měla převést energii jízdy do běhu. Přenášejte váhu do zatáčky, měňte směr v menších obloučcích. Proti pádu dozadu existuje jednoduchá pomůcka – jedna noha je víc v předu a jede jakoby v kroku.
 
A čemu tím prospějete?
Jízda na kolečkových bruslích zvyšuje kondici a výrazně pomáhá při spalování tuků. Za hoďku můžete spálit podle odborných tabulek průměrně 400 kalorií. Posilujete svaly lýtek, stehen, svalstvo krajiny břišní a zadek. A hlavně, báječně si u toho odpočinete a pročistíte hlavu!
 
Než vyrazíte, protáhněte tělo – nohy i páteř – a pozor na přepálený start. Tak hodně zdaru!
 
 

Autor: Laura Machovská