Jdi na obsah Jdi na menu
 


dělená strava

23. 1. 2007
 

Hayova teorie dělené stravy

Autor:
americký doktor Dr. Howard Hay

Složení, teorie:  Podle Hayovy teorie (americký lékař Howard Hay) musíte konzumovat potraviny s bílkovinami a uhlovodíky odděleně. Podle Haye není žaludek schopný, strávit obě látky dohromady a současně vytvořit kyseliny a zásady.

Proto se přebytečná energie rychleji ukládá ve formě tuku do těla. Oddělení odpovídající potravy nemůžete dodržet vždy, protože některé potraviny obsahují jak uhlovodíky tak bílkoviny současně. Ráno a večer se doporučuje konzumovat více uhlovodíků, v poledne více bílkovin. Zásadně vám doporučuje časový odstup mezi konzumací potravin asi 4 hodiny.
Strava by se měla skládat z 80 procent zásaditých látek (ovoce, zelenina, salát, mléko, máslo a jogurt) a maximálně 20 procent kyselých látek (maso, sýr, brambory, ryby, vejce, obilniny). Neutrální látky, které popsal Hay můžete kombinovat, k nim patří oříšky, některé druhy zeleniny a koření. Kvůli výživě s malým obsahem kyselin bráníme překyselení organizmu, které je příčinou pro různá onemocnění.  
 
Hodí se jako dlouhotrvající strava: ano

Živiny a účinné látky které jsou ohroženy: žádné 

Plnohodnotná strava z vědeckého hlediska: ne. Podle vědeckých poznatků je enzymový systém žaludečního traktu a střev je zcela schopen, strávit současně jak bílkoviny tak uhlovodíky. Nejlepší příklad pro vyvrácení Hayovy teorie je mateřské mléko, které obsahuje bílkoviny a uhlovodíky skoro ve stejném množství. Dále neexistují žádné přednosti z oddělování stravy. Právě naopak: díky kombinaci bílkovinných a uhlovodíkových látek se zvyšuje biologická valence bílkovin (například v kombinaci vajec a brambor). Absurdní je také teorie o profylaxi a léčbě nemocí (například rakovina).

Smysluplná dieta z pohledu lékařů: ano. Redukce váhy  nestojí na oddělené stravě, ale na základě redukce kalorií u stravy, která je pestrá s dostatkem ovoce a zeleniny a malým příjmem tuku a cholesterolu.

Komentář: Na začátku se Hayova dieta těžce snáší, efekt se dostaví, přičemž koncepce není doložitelná, ale ze zásady vede ke zdravé životosprávě. Sportovní vyžití nehraje u této stravy žádnou roli.