Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sisi

20. 5. 2007
Ve Spojených státech proběhla soutěž o nejúspěšnější dietu, jejímž pořadatelem byla Stanfordova univerzita v Kalifornii. Ve hře byly však pouze čtyři nejznámější diety: Atkinsonova, zónová, speciální dieta vypracovaná americkým ministerstvem zdravotnictví a dieta podle pana Ornishe.


Ze 311 žen s nadváhou, které se studie zúčastnily, po roce ztratily nejvíce kilogramů ty, co dodržovaly Atkinsonovu dietu (omezuje příjem škrobů, doporučuje maso a vejce), na druhém místě skončila dieta zónová (omezuje škroby a musí se dodržovat přesně časový harmonogram), třetí byla dieta ministerská (omezuje tuky, doporučuje škroby), na posledním ze čtyř skončila dieta Orhishova, která tuky zcela vylučuje.


Atkinsonova dieta (budeme se jí věnovat v příštím díle) zcela popírá všechny zásady racionálního stravování a přesto měly ženy, které ji dodržovaly, po skončení studie nejlepší zdravotní ukazatele, jako je například hladina dobrého cholesterolu nebo krevní tlak. Proč tomu tak je, nikdo neví a vědci to zatím také netuší. Inu, lidské tělo je záhada sama.


DIETA PODLE AKADEMIKA CHARVÁTA


Autorem jedné z nejklasičtějších diet je český endokrinolog a světově vážený vědec akademik Josef Charvát.  Základní schéma diety počítá s denním příjmem 900 1000 kcal  a s rozložením základních živin 70 gramů bílkovin, 60 gramů glycidů a 40 gramů tuku.


Dávka na jeden den:


- 2150 g rybího masa (filé, treska apod.) nebo 130 g telecího (kuřecího) nebo 110 g libového hovězího (váha masa je v syrovém stavu),
- 80 g libové šunky nebo stejné množství netučného salámu,
- dvě vejce,
- jeden krajíček toastového chleba nebo suchar nebo dva knackebroty,
- 100 g brambor,
- 200 g ovoce,
- 300 g zeleniny,
- 100 g mléka,
- 10 g másla.


Z výše uvedených potravin se připravuje každodenní jídelníček, úbytek váhy by se měl pohybovat kolem jednoho kilogramu týdně.


Vzorový jídelníček


Snídaně: čaj, jedno vejce, krajíček chleba, deci mléka
Svačina: jeden kousek ovoce
Oběd: maso, brambory (vařené, nemaštěné), 200 g zeleniny, voda
Svačina: čaj, jablko
Večeře: 80 g šunky, jedno vejce, 10 g másla, 100 g zeleniny, voda nebo čaj


Komentář MUDr. Františka Jiříka:


Klasická a velmi vyvážená dieta, která by se ovšem měla dodržovat řadu týdnů. Není třeba počítat kalorie, při dodržování vzorového jídelníčku se člověk brzy naučí velikost porcí a může tak změnit své stravovací návyky. Dieta obsahuje v zelenině dostatek vlákniny, omezuje koncentrované cukry a má dostatečné množství bílkovin, nehrozí úbytek svalové hmoty.


Komentář praktika:


Strašná nuda! Už po týdnu dodržování diety máte pocit, že se v životě dosyta nenajíte. Ten kousek masa, vážený za syrova, se při tepelné úpravě scvrkne tak, že na talíři není ani vidět. Jste-li masožrouti, bude se vám zdát o obrovském bifteku. Hubnutí je pomalé, ale jisté. Ovšem celé dny budete přemýšlet o tom, co z té trošky surovin vymyslet nového.


Úlety, drby, rozum stranou


Mezi první světoznámé držitelky diet patří císařovna Alžběta, zvaná Sissi, manželka "starého Procházky", Františka Josefa I. V letech 1860-1870 měla pověst nejkrásnější ženy na světě. Byla poměrně vysoká (172 centimetry), velmi štíhlá (vážila 50 kilogramů) a  vybraně se oblékala tak, aby vynikl její útlý pas (50 centimetrů).


Dodržovala  přísné diety a velmi usilovně cvičila, aby si udržela krásnou postavu, historikové dodnes dumají o tom, jestli byla anorektička, bulimička či obojí. Její posedlost vlastním tělem byla téměř chorobná. Diety, které si pro sebe vymýšlela, byly až drastické, poněkud tajemně ovšem do nich komponovala i takové pochutiny  jako bylo bavorské pivo, zmrzlina, ústřice a kravské mléko.


Její denní program byl pravidelný a zaměřený především na péči o sebe samu.  Vstávala za úsvitu, vykoupala se ve studené vodě, poté následovalo cvičení, lehká snídaně, péče o vlasy, lehký oběd, jízda na koni, sportování a procházky. Odpoledne se  převlékala do slavnostnějších šatů, několik hodin trvala úprava účesu, poté  večeřela v rodinném kruhu, většinou měla jen ovoce a minerální vodu nebo vinný střik.


Příště: Atkinsonova dieta a žokejský úlet


Publikované díly seriálu:


.: Dieta americké kliniky Mayo

Autor: Karin Stružková