Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejspíš znáte spoustu složitých a časově náročných diet, které znějí slibně, když si o nich čtete, ale ve skutečnosti se jimi nedokážete řídit déle než dva dny. Málokdo vydrží jíst například jenom bílkoviny, počítat kalorie v každém jídle anebo třeba vyloučit ze svého jídelníčku všechno, co obsahuje cukr. Jednoho dne prostě nestihnete koupit přísady do "povolených" jídel a uvaříte si k večeři něco "zakázaného". A s dietou je konec. Jestli se řítíte životem na plný plyn, potřebujete dietní tipy, které vám nezaberou moc času. Odborníci na výživu je pro vás připravili.

1. Dopřejte si, co máte rádi
Každý člověk miluje nějaké jídlo nebo pití, bez kterého by mu život připadal šedivější. Třeba si nedokážete představit začátek dne bez dvou šálků kávy se smetanou. Anebo milujete mentolové bonbóny. Spousta lidí dělá tu chybu, že když chtějí zhubnout, vyškrtnou ze svého jídelníčku úplně všechno, co mají rádi. Pak složitě vymýšlejí, čím milované dobroty nahradit. Udělejte to jinak: ujasněte si, bez čeho se nechcete obejít. Pokud je to něco vyloženě kalorického, zkuste vymyslet méně tučnou nebo méně sladkou variantu. Třeba si do kávy místo smetany dávejte odstředěné mléko a cucejte mentolové bonbóny bez cukru. Zkrátka zůstaňte u svých zvyků, jen je trochu vybruste. Je dokázáno, že kdo si dopřeje něco dobrého, ten dokáže držet dietu déle než lidé, kteří jsou na sebe přehnaně přísní.

2. Snídejte cereálie
Můžete si jich nakoupit do zásoby celé hromady, aniž by se zkazily. Ráno pak nemusíte složitě vymýšlet, co si naložíte na talíř. Navíc máte snadno kontrolu nad tím, kolik kalorií spořádáte. Vyberte si snídaňové cereálie, které obsahují nejméně 3g vlákniny a ne víc než 4g cukru v jedné porci. Jezte je s odstředěným mlékem. Vláknina vám na dlouho zaplní žaludek, takže si budete v práci připadat příjemně sytá.

3. Mějte v práci zásoby
Nejspíš víte, že jestli chcete zhubnout, musíte snídat. Vynecháním prvního jídla si celý dietní plán zhatíte, protože do oběda budete šílet hlady a pak se přecpete. Jestli vám doma často na snídani nezbývá čas, mějte vždy krabici cereálií a trvanlivé odstředěné mléko v zaměstnání. Do dvou hodin od probuzení byste se měla najíst.

4. Obědvejte zbytky od večeře
Když si doma vaříte večeři, udělejte porci navíc a vezměte si ji druhý den s sebou do zaměstnání. V Čechách si spousta lidí nedokáže představit k obědu nic jiného než něco hodně sytého; třeba omáčku nebo pečené maso s knedlíkem. Možná máte pocit, že kdybyste si v poledne nedali "kus pořádného žvance", budete slabí a nic už neuděláte. Jenže je to právě naopak. Hodně syté jídlo v poledne způsobí, že budete po následující dvě hodiny ospalí a zpomalení. Takže jestli opravdu chcete zhubnout, odpusťte si o polední pauze návštěvy restaurace. Raději dorazte do práce s kastrůlkem, do kterého jste si doma připravili něco zdravého. Třeba grilovaná kuřecí prsa se zelenými fazolkami a sýrem feta, kuřecí rizoto, těstoviny se špenátem a česnekem, zapečená brokolice s nízkotučným sýrem a brambory. Všechno tohle připravíte za pár desítek minut a rozhodně po tom nepřiberete na váze.

5. Zaplňte si břicho vodou
Čím je jídlo objemnější, tím víc vás uspokojí. Nejvíc vás zasytí pokrm se spoustou vody a vlákniny. Například po talíři kuřecího vývaru se budete cítit mnohem sytější, než když si dáte kus kuřecích prsíček. Jestli vás honí mlsná dřív než tři hodiny po posledním jídle, nejspíš doopravdy nemáte hlad. Zkuste vypít dvě sklenice vody a chutě vás možná přejdou. Je totiž dost dobře možné, že ve skutečnosti máte žízeň, ale protože jste roztěkaní, přepracovaní nebo ve stresu, nedokážete signály těla dobře rozluštit. Nepříjemné pocity si pak mylně vykládáte jako hlad.

6. Naplňte spíž správnými jídly
Možná občas jedete z práce v době, kdy všechny samoobsluhy už mají zavřeno, a víte, že doma vás uvítá prázdná lednice. To jsou přesně situace, kdy lidé, kteří se snaží zhubnout, poruší svoje předsevzetí a spolykají něco příšerně kalorického (třeba tři hamburgery a hranolky z rychlého občerstvení na rohu ulice). Předejděte tomu a nakupte si do zásoby tyto potraviny: mraženou zeleninu, rýži natural, ječné kroupy, čočku, fazole a slepičí vývar v kostkách. Nic z toho se nekazí a bleskově si dokážete připravit buď zeleninové rizoto nebo směs vařených krup, čočky a fazolí (vše jednoduše uvaříte ve vývaru a posolíte). Obě jídla jsou plná vlákniny, na dlouho vás zasytí a přitom mají málo kalorií. Pokud se nedokážete obejít bez masitého jídla a výše uvedené recepty by vás neuspokojily, mějte doma v zásobě konzervované sardinky ve vlastní šťávě, tuňáka ve vlastní šťávě a trvanlivý celozrnný chléb.